Przejdź do treści
Przedszkole Miejskie nr1
Przejdź do stopki

ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU

Treść

Im bliżej września, tym więcej masz obaw, czy Twój maluch sobie poradzi. Możesz jednak ułatwić Mu start w „dorosłe życie”. Podpowiemy Ci, jak. Razem ułatwmy dziecku start w przedszkolu:

 

Drżysz z niepokoju, bo przecież 3-latek to jeszcze malutkie dziecko! Do tej pory byłaś przy Nim Ty, Tata albo Babcia– kochające osoby, które potrafią czytać w myślach ukochanego szkraba i odgadywać Jego potrzeby. Co będzie, gdy wejdzie do grupy obcych, rozkrzyczanych, często przebojowych i pewnych siebie dzieciaków?

 

Nie martw się! 

Powinnaś to powtarzać sobie każdego dnia, ponieważ nic tak nie stresuje dziecka, jak obawy mamy.

A jeśli jeszcze usłyszy: „Na pewno zacznie płakać”, „Będzie tęsknił” itp., to masz jak w banku, że początek okaże się trudny. Łatwiej zapanujesz nad własnym stresem, jeśli będziesz wiedziała, że w przedszkolach wiele  trzylatków nie potrafi jeszcze jeść samodzielnie, że zdarza im się zmoczyć majtki lub płakać z tęsknoty za mamą. Dlatego każdego dnia zachwalaj przedszkole, odpowiadając na dziecięce pytania – zawsze zgodnie z prawdą. Staraj się jednak, by temat nie zdominował innych. Skupcie się na zabawach i przygotowaniach do tego ważnego dnia.

 

W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.

 Nie mówmy dziecku, że przyjdziemy po nie wcześniej, jeśli jest to niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Nie składajmy obietnic, których nie możemy spełnić.

Przygotujcie wyprawkę 

Postaraj się skompletować zestaw ubrań, które dziecko z łatwością samo będzie wkładać i zdejmować. Robiąc zakupy wybieraj ubranka bez falbanek, haftek, zakładek i drobnych guziczków. Eleganckie spodnie i sukienki zostawcie na rodzinne spacery. W przedszkolu sprawdzą się spodnie na gumkę, podkoszulki, buty na rzepy i rękawiczki z jednym palcem. Dzieci mają kłopot z odróżnianiem przodu od tyłu. Postaraj się, by bluzeczki, majteczki czy spodnie miały z przodu jakiś znak rozpoznawczy np. aplikację albo kieszonkę.

 

Trenujcie zaradność 

Jeśli zdarza Ci się karmić dziecko – porzuć ten zwyczaj właśnie teraz. I chwal je za sukcesy. Razem jedzcie posiłki, by dziecko nauczyło się jedzenia przy wspólnym stole, pozwól myć ręce pachnącym mydełkiem, czekaj aż samo ubierze się na spacer.

 

Poćwiczcie dobre maniery.

Bawcie się w „kto pierwszy powie dzień dobry pani sąsiadce”, mów „dziękuję” i „proszę”, gdy podajesz coś dziecku, gdy się bawicie czy sprzątacie.

 

 

Zadbajcie o porządek dnia 

Postaraj się już teraz wdrożyć nowy, bardziej „przedszkolny” porządek dnia. Wcześniejsze wstawanie, gdy np. malec lubi sobie pospać do 10.00, szykowanie ubrania wieczorem czy poobiedni odpoczynek sprawią, że dziecko łatwiej wejdzie w nowy rytm zajęć.

  

WAŻNE!

Pamiętaj: przedszkole to nie koszary!

Nie mów dziecku w chwilach złości: ”Już nie będziesz tyle ślęczał nad zupą” albo co gorsza: „Koledzy będą się z ciebie śmiać, jeśli nie będziesz umieć…” Po pierwsze – to nieprawda. Po drugie – dziecko powinno przekroczyć próg przedszkola przejęte, ale nie przerażone perspektywą musztry, rygorów i nieżyczliwych ludzi.

 

Nigdy nie straszmy dziecka przedszkolem!

Zapraszamy 

Postaramy się, by Twoje dziecko:

czuło się tu bezpiecznie,

spędzało czas radośnie,

nauczyło się być dzielne na miarę swoich możliwości i wieku,

umiało być z innymi,

rozwijało swoje zdolności i zainteresowania,

zdobywało nowe umiejętności.

Pamiętajcie, że przedszkole to nie „przechowalnia”, ale drugie – po domu – ważne miejsce w życiu Waszego dziecka. Wy też postarajcie się, by dobrze się tu czuło!

282171