Przejdź do treści
4
Przejdź do stopki

RODZICU, POCZYTAJ DZIECKU

Treść

Drodzy Rodzice, witamy w naszej nowej rubryce pod nazwą: “Rodzicu, poczytaj dziecku!”

Będą się tutaj pojawiały krótkie recenzje książek, które warto przeczytać dziecku. Mam nadzieję, że czytacie swoim dzieciom i nie trzeba Was do tego namawiać, bo wiecie, że głośne czytanie dziecku:

  • buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem

  • zaspokaja potrzeby emocjonalne

  • wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,

  • uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu

  • rozwija wyobraźnię

  • poprawia koncentrację

  • ćwiczy pamięć

Gdyby jednak znalazło się tutaj kilku “niedowiarków’, którzy nie wierzą w “magiczną moc czytania” podsyłam Wam linki w których znajdziecie naukowe argumenty na to, że warto czytać już maleńkim dzieciom.

https://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom/

https://mamy-czas.pl/artykul/dlaczego-warto-czytac-dziecku-od-najmlodszych-lat

https://dziecisawazne.pl/20-powodow-dlaczego-warto-czytac-dzieciom/

https://www.puchatek.pl/bezcenna-inwestycja-w-przyszlosc-dlaczego-warto-czytac-dzieciom/


 

Zapraszam serdecznie do odwiedzin naszej internetowej rubryki książkowych polecajek, a także do wspólnego czytania z Waszymi dziećmi.

 

Kolejna ciekawa pozycja "Książka o tolerancji. Włosy" wydana przez wydawnictwo Natuli - dzieci są ważne, napisana przez Julię Talaga z ilustracjami Agaty Królak. Książka rekomendowana jest już dla dzieci od 4 roku życia.

To książka o tym, że nie ważne jak wyglądamy, jaki mamy kolor włosów i czy je mamy, bo każdy z nas jest ważny, każdy z nas chce być szczęśliwy i ma prawo do tego szczęścia. To książka, która w prosty sposób pokazuje dzieciom, że każdy jest inny i ma do tego prawo, nie ma dwóch identycznych osób, bo choć nawet pozornie wyglądają niemal tak samo, to każde z nich może myśleć inaczej czy mieć inne zdanie na dany temat.

 

W książce ta nasza ludzka różnorodność jest pokazana na przykładzie tytułowych włosów. Ten pomysł wydaje mi się, że da prosty przekaz dzieciom, bo przecież nie jest tak, że nie bawią się z koleżanką bo np. ma blond włosy lub włosy kręcone. Te nasze „włosy” to nieistotny element, bo liczy się człowiek sam w sobie, a nie opakowanie

Opis od wydawcy: Kto jest tolerancyjny? Ten, komu nie przeszkadza, że inni ludzie nie są tacy sami jak on. Że lubią rzeczy, których on może nie lubić. Że myślą i wybierają coś, czego on nigdy by nie wybrał. Człowiek tolerancyjny nie zawsze zgadza się z tym, co mówią i robią inni, ale szanuje ich zdanie i nie czepia się, że ktoś wygląda lub żyje inaczej. Na szczęście dzieci doskonale wiedzą, że długość i kolor włosów, odcień skóry czy ubiór nie mają znaczenia przy budowaniu statku na niby, huśtaniu się, tańczeniu i bieganiu.

 

Przedstawiam Wam cudowną nowość od wydawnictwa Parasolka napisaną przez Katarzynę Ogonowską z przepięknymi, kolorowymi ilustracjami autorstwa Katarzyny Zielińskiej.

 

"Słomka kotek, który mówił nie swoim głosem" to książka z rymowanym tekstem, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jak wiemy to tylko umowne ramy wiekowe małych słuchaczy, bo czytać możemy ją również starszym dzieciom. W książce poruszany jest bardzo ważny temat, o tym by mieć własne zdanie i nie bać się go wyrażać.


 

Głównym bohaterem książki jest Słomka tytułowy kotek, który mimo, że wewnętrznie nie zgadzał się z postępowaniem innych zwierząt to bał się im sprzeciwić i robił to co one, mówił ich głosem. Słomka bał się po prostu, że gdy zacznie mówić swoim głosem czyli mówić głośno swoje zdanie, to inne zwierzęta przestaną go lubić.

 

Pewnego dnia Słomka miał już dosyć i w obronie swojego terenu wreszcie nabrał odwagi i przemówił swoim głosem. Jaka to była sytuacja? Jak poczuł się Słomka, biorąc sprawę w swoje ręce? I wreszcie co na to mieszkańcy wioski Cebulaków?

Przeczytajcie sami, bo choć jest to książka dla dzieci, to myślę że niestety my dorośli też często boimy się mówić „swoim głosem” i wyrażać własne zdanie w różnych sprawach.

 

Opis od wydawcy: Ta urocza, rymowana bajka dodaje maluchom pewności siebie i pokazuje czym jest asertywność w wyrażaniu własnego zdania. Razem ze Słomką maluchy uczą się podążać własną ścieżką i pozostawać wiernymi sobie i swojemu zdaniu.

 

Polecam przepiękną, klimatyczną książkę z serii “Książki otulone nocą " pt.: “Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc" autorstwa Pauliny Chmurskiej z ilustracjami Elki Grądziel wydaną przez wydawnictwo Wilga.


 


 

To opowieść o pięknym motylu Rusałce Pawik, który tak bardzo zapomina się w podziwianiu piękna lasu, że nie zauważa, że zapada zmrok i wpada w sieć pająka. Dla motyli noc jest bardzo niebezpieczna, ale dzięki pomocy ćmy czyli nocnego motyla, Rusałka Pawik zostaje uwolniona i poznaje tajemnice nocy w lesie.


 

 


 


 

Podczas wędrówki na skraj łąki motyle spotykają świetliki, nietoperze, a także największego motyla nocnego Trupią Główkę, który pomaga im bezpiecznie dotrzeć do celu. To opowieść o bezinteresownej pomocy, o tym, że nie trzeba być pięknym, by być dobrym. To także historia o niesłusznym ocenianiu przez pryzmat tego jak wyglądamy. Pięknie przedstawiona historia niespodziewanie rodzącej się przyjaźni. W środku odnajdziecie także ciekawostki, które pozwolą Waszym dzieciom poznać lepiej zwyczaje nocnych zwierząt i nie tylko.