Przejdź do treści
Przedszkole Miejskie nr1
Przejdź do stopki

RODZICU, POCZYTAJ DZIECKU

Treść

Drodzy Rodzice, witamy w naszej nowej rubryce pod nazwą: “Rodzicu, poczytaj dziecku!”

Będą się tutaj pojawiały krótkie recenzje książek, które warto przeczytać dziecku. Mam nadzieję, że czytacie swoim dzieciom i nie trzeba Was do tego namawiać, bo wiecie, że głośne czytanie dziecku:

  • buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem

  • zaspokaja potrzeby emocjonalne

  • wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,

  • uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu

  • rozwija wyobraźnię

  • poprawia koncentrację

  • ćwiczy pamięć

Gdyby jednak znalazło się tutaj kilku “niedowiarków’, którzy nie wierzą w “magiczną moc czytania” podsyłam Wam linki w których znajdziecie naukowe argumenty na to, że warto czytać już maleńkim dzieciom.

https://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom/

https://mamy-czas.pl/artykul/dlaczego-warto-czytac-dziecku-od-najmlodszych-lat

https://dziecisawazne.pl/20-powodow-dlaczego-warto-czytac-dzieciom/

https://www.puchatek.pl/bezcenna-inwestycja-w-przyszlosc-dlaczego-warto-czytac-dzieciom/


"Skarpetka NIE do pary- krótka opowieść o zespole Downa"

Przedstawiam Wam cudowną książkę autorstwa Anny Dolińskiej- Fojut "Skarpetka NIE do pary- krótka opowieść o zespole Downa" to świetna książka dzięki której już najmłodszym wytłumaczymy co to znaczy, że ktoś ma zespół Downa.

Bohaterami książki jest rodzina w której jest dwóch synów: starszy Marcel i młodszy Kornel. To właśnie Kornel jest "zespolakiem", mama chłopców podjęła się zadania, by w jak najprostszy sposób wyjaśnić starszemu bratu Kornelka co to tak właściwie znaczy. Plusem książki jest to, że Kornelek i Marcel to prawdziwe postaci.

Obrazowe przedstawienie na przykładzie tytułowych skarpetek jest rewelacyjne i bardzo do mnie przemawia. Książka może być wstępem do rozmów w przedszkolnych czy szkolnych grupach integracyjnych, a także w naszych domach.

Ważne jest też to aby uświadomić, że to nie jest choroba, zespołu Downa nie da się wyleczyć. Można jedynie wypracować pewne rzeczy, by takiej osobie żyło się jak najlepiej.

 

"Opowieści o tym, co daje moc"

"Opowieści o tym, co daje moc" autorstwa Marka Michalaka z ilustracjami Katarzyny Sadowskiej wydane przez Wydawnictwo Ibis.

To książka w której znajdziecie aż 21 krótkich kilkustronnicowych historii. Głównymi bohaterami książki są Julka, Amelka, Hania i Miłosz, którzy często rozmyślają i debatują na różne tematy. Znajdziemy tutaj teksty o: dobru, pięknie, kreatywności, marzeniach, zaufaniu, pokorze i wielu innych ważnych tematach. Każda historia porusza inną kwestię nurtującą dzieci, bohaterom często pomagają je zrozumieć ich rodzice oraz dziadkowie.

Po każdej historii znajdziemy wytłuszczone podsumowanie danego zagadnienia np. przypomnimy sobie czym jest dobro. Znajdziemy tutaj również kilka ciekawych cytatów dotyczących tego tematu.

Książka z pięknym tekstem oraz cudownymi ilustracjami idealnie nadaje się na trudne rozmowy z dziećmi.

 

"Lodówka Zosi"

"Lodówka Zosi" autorstwa Lois Brandt z ilustracjami Vina Vogel’a wydana przez Wydawnictwo Wilga.

To świetna książka o przyjaźni między Zosią i Hanią. Dziewczynki chodzą razem do szkoły, a po szkole również spędzają ze sobą mnóstwo czasu. Pewnego dnia Hania odwiedza Zosię i zauważa, że lodówka koleżanki jest praktycznie pusta. Hania jest bardzo zdziwiona, myślała, że wszyscy mają pełne lodówki, tak jak u niej w domu. Hania nie potrafi zrozumieć dlaczego mama Zosi, nie pójdzie po prostu na zakupy.

To ciekawa lektura, która uczy uważności na innych, która również pozwoli dzieciom zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy mają wystarczającą ilość pieniędzy, a także często czekają na to by dostać cokolwiek do zjedzenia.

W dzisiejszym świecie, w którym pozornie wydaje się, że wszyscy wszystko mają, ponieważ panuje nadmiar wszystkiego i wręcz zjawisko marnowania jedzenia, to w książce w ciekawy sposób przedstawiony jest problem głodu, a także pomocy innym, której może udzielić już nawet dziecko.

 

"Książka o tolerancji. Włosy"

Kolejna ciekawa pozycja "Książka o tolerancji. Włosy" wydana przez wydawnictwo Natuli - dzieci są ważne, napisana przez Julię Talaga z ilustracjami Agaty Królak. Książka rekomendowana jest już dla dzieci od 4 roku życia.

To książka o tym, że nie ważne jak wyglądamy, jaki mamy kolor włosów i czy je mamy, bo każdy z nas jest ważny, każdy z nas chce być szczęśliwy i ma prawo do tego szczęścia. To książka, która w prosty sposób pokazuje dzieciom, że każdy jest inny i ma do tego prawo, nie ma dwóch identycznych osób, bo choć nawet pozornie wyglądają niemal tak samo, to każde z nich może myśleć inaczej czy mieć inne zdanie na dany temat.

W książce ta nasza ludzka różnorodność jest pokazana na przykładzie tytułowych włosów. Ten pomysł wydaje mi się, że da prosty przekaz dzieciom, bo przecież nie jest tak, że nie bawią się z koleżanką bo np. ma blond włosy lub włosy kręcone. Te nasze „włosy” to nieistotny element, bo liczy się człowiek sam w sobie, a nie opakowanie